Wędkarstwo jest niezwykle ciekawą formą relaksu dla osób w każdym wieku. Rodzaje sprzętu oraz wędkarskich zawodów sprawiają, że łowienie ryb przestaje już się kojarzyć z nudnym wyczekiwaniem ryby na naszej przynęcie. Aby jednak złowić jakiś okaz, trzeba się do tego odpowiednio przygotować, zaczynając od wyboru wędki. Przyjrzyjmy się więc popularnym rodzajom wędek.
Rodzaje wędek
Wśród podstawowego wyposażenia każdego wędkarza musi znaleźć się wędka. Rodzaj oraz jej budowa powinna zależeć od sposobu połowu, na który zdecyduje się wędkarz. Każda wędka składa się z kija, czyli tzw. wędziska, oraz kołowrotka i żyłki wędkarskiej zakończonej haczykiem. Wśród rodzajów wędek wyróżniamy:
- spławikowe,
- gruntowe,
- spinningowe,
- morskie,
- karpiowe,
- podlodowe,
- tyczki.
Wędki spławikowe
Wędkarstwo spławikowe polega na zarzuceniu wędki i oczekiwaniu aż ryba złapie przynętę. Dostępne są dwa rodzaje wędek spławikowych:
- odległościówki - do łowienia na większych odległościach rzek, jezior oraz stawów,
- bolonki - osiągają do 9 metrów długości, więc świetnie sprawdzają się do łowienia na głębokich wodach.
Wędki gruntowe
Najpopularniejszy rodzaj wędki. Są długie oraz sztywne, a wymiary osiągają od 2,4 do 3,8m. Niezbędny jest specjalny stojak, umożliwiający oparcie wędki oraz sygnalizator informujący o braniu. Zazwyczaj wykorzystuje się naturalne przynęty.
Wędki spinningowe
Jest to bardzo aktywna metoda łowienia, dlatego wędka musi być precyzyjna i łatwa w regulacji. Metoda łowienia polega na ciągłym zarzucaniu wędki i przyciąganiu jej do siebie przy zmianie położenia wędkarza. Wyróżnia się kilka rodzajów wędek, w zależności od ciężaru przynęty:
- ultralekkie,
- lekkie,
- średnie,
- ciężkie
- castingowe.
Wędki morskie
Służą do połowów morskich. Ich maksymalna długość wynosi 4 metry. Natomiast istotny tutaj ciężar wyrzutowy wynosi 120-250g.
Wędki karpiowe
Służą do połowu karpi. Ich budowa jest charakterystyczna, a same wędki są wykonane w włókna węglowego. Takie tworzywo sprawia, że wędka jest bardzo elastyczna, co ułatwia łowienie karpi.
Wędki podlodowe
Na wybór takiej wędki należy się zdecydować w okresie zimowym, kiedy na wodzie znajduje się lód. Osiągają one długość od 30 do 100cm.
Tyczki
Stosuje się je podczas zawodów wędkarskich, do precyzyjnych połowów z bliskiej odległości. Ich budowa składa się z kilkunastu części, dlatego jest to zaawansowany rodzaj sprzętu.
Sprawdź ofertę naszego sprzętu wędkarskiego