Darmowa dostawa od: 300.00 zł

Jaki kołowrotek wybrać?

Kołowrotki wędkarskie są bardzo ważnym elementem wędki, ponieważ dzięki nim wędkowanie jest sprawniejsze. Kołowrotki, podobnie jak wędki, podzielone są ze względu na rodzaj połowu. Na rynku można znaleźć wiele rodzai kołowrotków, jeżeli zastanawiasz się jaki kołowrotek wybrać zapoznaj się z poniższym tekstem.

 

 


Jakie są dostępne rodzaje kołowrotków wędkarskich?

  • Kołowrotki z ruchomą szpulą: jak sama nazwa wskazuje, w tym kołowrotku szpula się obraca, a oś ułożona jest prostopadle do wędki, dzięki temu konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Tego typu kołowrotki wykorzystywane są do połowu spinningowego (na jerki i ciężkie przynęty) oraz połowów morskich.

  • Kołowrotki ze stałą szpulą: wykorzystuje się je w wędkarskie tradycyjnym, w metodzie spławikowej, spinningowej, gruntowej czy karpiowej. Szczególnie kołowrotki ze stałą szpulą polecane są dla początkujących wędkarzy. Żyłka w tego typu kołowrotkach nawijana jest przez rotor, który obraca się dookoła niej, na nieruchomą szpulę.

  • Kołowrotki z wolnym biegiem: tego typu kołowrotek sprawdza się najlepiej w metodzie gruntowej (na karpie czy szczupaki). Wolny obieg możemy włączyć po wrzuceniu zestawu, wtedy należy ustawić wędkę na podpórkach.

  • Kołowrotki z hamulcem tylnym: wyposażony jest w przekładnię, która odpowiada za zatrzymanie żyłki, a regulacja siły hamulca znajduje się właśnie w dolnej części kołowrotka  Polecany jest głównie do połowów białej ryby, na spławik czy grunt. Kołowrotki z górnych hamulcem: tego typu kołowrotki są bardziej popularne niż wyżej wspomniane kołowrotki z tylnym  hamulcem. Spowodowane jest to jego niższą wagą oraz większą precyzją. Czyszczenie lub konserwacja hamulca jest szybka i prosta. Sprawdzają się one głównie przy spinningu oraz połowach morskich.