Darmowa dostawa od: 300.00 zł

Początki wędkarstwa

Historia ta zaczęła się wieki temu. Ryby łowiono jednak w celu przeżycia, a nie w ramach hobby. Na samym początku łowiono gołymi rękami, później używano do tego ostrych narzędzi wyrobu własnego. Wykonywane one były najczęściej z kości. Do połowu w większych zbiornikach wodnych niż jezioro czy rzeka używany również sieci.

Pierwsze haczyki były wyrabiane z kości i drewna, montowane na sznurach zrobionych ze zwierzęcych ścięgien lub mocnych włókien roślinnych. Jako przynęty używane były małże, małe rybki oraz robaki. Spławiki zaczęto robić przed rokiem 3000 p.n.e.. Szacuje się, że mniej więcej w tym samym czasie zaczęto stosować sztuczne przynęty w Grecji.

Wielu badaczy twierdzi również, że wędkarstwo, jako sport i rozrywka pojawiło się już w starożytnej Grecji. Natomiast Chińczycy około roku 200 p.n.e. rozwinęli tę dyscyplinę stosując metalowe haczyki oraz jedwabne linki. Najstarszą literaturą wędkarską jest dzieło rzymianina Claudiusa Aelianusa. Dzieło opisuje mieszkańców Macedonii, którzy łowią pstrągi na sztuczną muchę.

Pierwsze kołowrotki zostały wynalezione w Chinach w IV wieku. W Polsce najstarsze odkrycia powstały w okresie od 550 p.n.e. do 400 p.n.e. w Biskupinie. Podczas prac archeologicznych znaleziono ości sumów i szczupaków, a także haczyki i spławiki.

Przełomowym momentem w wędkarskie był „Traktat o łowieniu ryb na wędkę” napisany przez Juliane Berners wydany w Anglii w 1496 roku. Autorka opisała techniki i metody łowienia oraz podkreślała zależność między człowiekiem a naturą. Następnie w 1653 roku powstał „Podręcznik wędkarstwa”. Dzieło Izaaka Waltona dotyczy metody łowienia ryb.

Jednak to w połowie wieku XIX rozwój sprzętu nabrał tempa dzięki rewolucji przemysłowej. Nowe metody oraz rozwój sprzętu sprawiły, że wędkarstwo stało się sportem. Wtedy też łapanie ryb na wędkę stawało się coraz bardziej popularne zwłaszcza w Europie i USA. Na początku XX wieku pojawiły się pierwsze kołowrotki spinningowe. A jeszcze przed I wojną światową pojawiły się pierwsze wędziska z włókien szklanych oraz żyłki syntetyczne.

Historia wędkarstwa sięga odległych lat dlatego, chociaż w skrócie przedstawiamy początki tego sportu Obecnie jest to bardzo popularny sport na całym świecie. W Polsce szacuje się, że uprawia go ponad 2 miliony osób.