Darmowa dostawa od: 300.00 zł

Jakie są najpopularniejsze metody łowienia ryb?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Już pewnie nie możesz doczekać się momentu, w którym złowisz swoją pierwszą rybę w tym wiosennym sezonie. Wędkarstwo jest pasją, które łączy pokolenia i przybliża nas do obcowania z naturą. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z wędkarstwem, warto zapoznać się z najpopularniejszymi technikami łowienia ryb. Dlatego, początkujący wędkarzu, wczytaj się w tekst i wybierz metodę, która najbardziej przypadnie ci do gustu.

 

 

 


Metody wędkowania

Metoda gruntowa: metoda ta uważana jest za jedną z najstarszych technik łowienia większych ryb. W tym celu przynęta, znajdująca się na dnie jeziora, rzeki czy stawu, unieruchomiona jest za pomocą ciężarka. W ten sposób przynęta utrzymana jest w jednym miejscu. Na tę metodę najczęściej łowi się karpie, sumy czy sandacze. W metodzie gruntowej stosowane są wędki o długości 3-4m.


Metoda spinningowa: jest jedną z najpopularniejszych metod, ze względu na łatwość oraz uniwersalność. Metoda ta jest ukierunkowana głównie na łowienie ryb drapieżnych. Charakteryzuje się ciągłym zarzucaniem i zwijaniem przynęty, znajdującej się na końcu żyłki. Dodatkowo wykonuje się lekkie szarpanie, które prowokują drapieżniki, przypominając im ich przysmak, czyli inne ryby. Do tej techniki możemy użyć zwykłych wędek z kołowrotkami lub wędek castingowych.


Metoda spławikowa: jak sama nazwa wskazuje, kluczowym elementem w tej metodzie jest spławik, pełniący rolę sygnalizatora brań. Występują 3 rodzaje spławików: odległościowy, przelotowy oraz stały. W tej metodzie stosuje się wędki o różnej długości, zależy od potrzeb wędkarza. Wędki o długości 6-8 m sprawdzą się na szerokich i głębokich wodach, natomiast na wodach płytki, lepsze będą krótsze wędki. Wielkość spławika i haczyka również zależy od tego, jak duża rybkę chcemy złowić.


Metoda muchowa: technika ta polega na zastosowaniu sztucznej muchy z ukrytym haczykiem, które swoim wyglądem przypominają np. larwy. Na tę metodę najczęściej łowi się lipienie i pstrągi. Wędki potrzebne do tej metody łowienia są lekkie, a ich długość wynosi od 2,2 m do 3 m. Kołowrotki w takich wędkach posiadają ruchome szpule, na które nawinięta jest linka muchowa


Metoda sumowa: w podstawie łowienia tą metodą jest sprzęt, który musi być solidny i wytrzymały. Wędka do łowienia ryb musi mieć długość między 2,4 m a 3,3 m. Natomiast długość linki powinna mieć 0,35 m a żyłki 0,4. Na koniec montowana jest plecionka, kotwica lub duży haczyk. Przynęty stosowane do tej metody wędkowania to podroby rzeźnicze, dip czy kula sumowa. Najczęściej na tę metodę łowi się sumy.


Początki wędkowania

Jeżeli w nadchodzącą wiosnę chcesz zacząć swoją przygodę z wędkowaniem i zapoznałeś się już z wyżej wymienionymi metodami wędkowania. Będzie ci potrzebny niezbędny sprzęt wędkarski, aby rozpocząć przygodę ze swoim nowym zainteresowaniem. Zapraszamy do naszego sklepu, tam znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!