Darmowa dostawa od: 300.00 zł

Jak samodzielnie wykonać konserwację kołowrotka?

Regularna konserwacja kołowrotków to gwarancja przedłużenia ich żywotności oraz zapewnienie jakości w trakcie użytkowania. Kołowrotek jest podstawowym elementem, który odpowiada za nawinięcie żyłki lub plecionka. Precyzyjna praca kołowrotka zwiększa naszą szansę na sukcesywny połów.

 

 


Jak samodzielnie wykonać konserwację kołowrotka?

Do samodzielnej konserwacji kołowrotka potrzebujemy pędzelka oraz nieużywanej już szczoteczki do zębów, oleju lub smaru (specjalnego do kołowrotków), a także bawełnianych szmatek lub papierowych ręczników, które nie pozostawiają włókien. Rozpoczynając konserwację kołowrotka najlepiej pracę rozpocząć od osi i hamulca. W pierwszym kroku należy odkręcić i zdjąć szpulę oraz wykręcić korbkę.

Aby dokładnie usunąć zabrudzenia z długiego fragmentu osi, należy maksymalnie wysunąć oś kołowrotka. Dodatkowo brudny hamulec może działać skokowo i utrudniać pracę podczas holowania ryby. Dlatego jego dokładna konserwacja jest bardzo potrzebna. Korbka od kołowrotka wymaga również konserwacji, która wzmocni jego działanie.

Kilka kropli oleju na oś korbki od strony knoba oraz na połączenie korbki wystarczy, aby kołowrotek funkcjonował prawidłowo. Rolka prowadząca żyłkę również wymaga specjalnej pielęgnacji. Do smarowania rolki należy użyć oliwki lub smaru i zakroplić nimi elementy. Dzięki regularnej konserwacji kołowrotka unikniemy niespodziewanych uszkodzeń mechanicznych, które mogą nam zepsuć weekendowy wyjazd na ryby. Objawy typu zmiana sposobu pracy czy dźwięki, takie jak na przykład szmery oznaczają natychmiastową potrzebę konserwacji.