Darmowa dostawa od: 300.00 zł

Jaki spławik do wędkowania wybrać?

Sygnalizator brań, czyli spławik używany jest  przy wędkarstwie spławikowym. Wykonany jest najczęściej z drewna lub ze sztucznego tworzywa jak pianka czy styropian. Może mieć różne kolory oraz kształty (np. podłużne patyki, obłe krople czy gruszki).

W wyglądzie spławika charakterystyczna jest również antena przymocowana na górze spławika. Wielkość oraz kształt wybierany jest zależnie od warunków, w których ma odbyć się połów (głębokość, rodzaj akwenu i szybkość nurtu). Spławiki mogą mierzyć od kilku do nawet 30 cm.


Podstawowe funkcje spławika

Spławik służy do sygnalizowania brań oraz utrzymania przynęty na odpowiedniej głębokości, którą kontroluje wędkarz. Spławik wędkarski umożliwia również w odpowiednim momencie dostrzec branie.

Kiedy ulegnie on częściowemu lub całkowitemu zanurzeniu oraz zacznie wykonywać ruchy „tańczenia”, wtedy jest to znak dla wędkarza, że przynęta została schwytana przez rybę. Spławik przydaje się do kilku metod wędkowania spławikowego: na bata, na tyczkę, technika angielska (odległościowa) oraz technika bolońska czy najbardziej klasyczna metoda na spławik przelotowy.

 

Wybór spławika do wędkowania

Wybór spławika zależy od warunków, w jakich chcemy wędkować:

 

  • Wędkowanie w trakcie wiatru na stojącej wodzie: pogoda to nie sprzyja spokojnemu wędkowaniu. Jednak każdy wędkarz musi się z nią zmierzyć. W tej sytuacji najlepiej wykorzystać spławik w kształcie kropli wody, kiedy szersza część znajduje się w dolnej części korpusu, a część górna tworzy szpic, który przechodzi w antenkę. Ten kształt spławika sprawdzi się świetnie również podczas połowów na wodach głębokich. Jego kształt umożliwia szybsze sprowadzenie przynęty na dno.

  • Wędkowanie w rzece: w tym przypadku najlepiej sprawdzi się spławik w kształcie kropli, kiedy najszersza część znajduje się u góry. Ten rodzaj spławika będzie odpowiedni również podczas wędkowania z przepływanką.

  • Słabe branie: kiedy mamy do czynienia ze słabym braniem, pomóc nam może spławik z podłużnym i wąskim korpusem w kształcie wrzeciona. Spławik ten jest bardzo czuły, dlatego dzięki niemu możemy zauważyć nawet najdelikatniejsze branie. Najlepiej stosować go na stojącej lub bardzo wolno płynącej wodzie.

  • Wędkowanie w jeziorach przepływowych oraz w sytuacji wystąpienia prądu pod wodą: w tym przypadku najlepiej sprawdzi się spławik bez antenki. Jego wyporny czubek umożliwia połów karpi oraz doskonale radzi sobie podczas używania ciężkich przynęt.


Decydując się na jedną z metod wędkarstwa spławikowego, nie zapomnij dobrać odpowiedniego spławika, który spełni w stu procentach swoją funkcję. Wtedy będziesz miał większą pewność osiągnięcia sukcesu. Sklep internetowy bialyrobak.pl ma to, czego potrzebujesz! Oferujemy spławiki o różnych kolorach kształtkach i przeznaczeniach. Nie daj się spławić, sprawdź naszą ofertę i zamów już dziś!